产品货号:
Z29748
中文名称:
WNT10A抗体
英文名称:
Anti-WNT10A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-WNT10A Antibody |
| 指标别名 | Protein Wnt 10a;WNT10;WNT10A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB,FCM,ELISA |
| 基因名称 | WNT10A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | E.coli-derived human Wnt10a recombinant protein (Position:N42-K417). |
| 实际分子量 | 46KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Wnt-10a is a protein that in humans is encoded by the WNT10A gene.It is mapped to 2q35.The WNT gene family consists of structurally related genes which encode secreted signaling proteins.These proteins have been implicated in oncogenesis and in several developmental processes,including regulation of cell fate and patterning during embryogenesis.This gene is a member of the WNT gene family.It is strongly expressed in the cell lines of promyelocytic leukemia and Burkitt's lymphoma.In addition,it and another family member,the WNT6 gene,are strongly coexpressed in colorectal cancer cell lines.The gene overexpression may play key roles in carcinogenesis through activation of the WNT-beta-catenin-TCF signaling pathway.This gene and the WNT6 gene are clustered in the chromosome 2q35 region. |
| Uniprot ID | Q9GZT5 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for IHC(P).*Blocking peptide可以联系我们购买。 |
| 基因名全称 | Wnt family member 10A |
| 蛋白名全称 | Protein Wnt-10a |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 Flow cytometry (FCM) 1~3μg/1×106 cells (ELISA): 1:100~1000 |
相关搜索:WNT10A抗体,WNT10A多抗,Anti-WNT10A Antibody
